fbpx

Lieldienas ir lielākie svētki kristīgajā pasaulē, kad tiek godināta Kristus augšāmcelšanās. Tāpat šī diena tiek atzīmēta arī tautas tradīciju garā – ar šūpošanos, olu ripināšanu un dziedāšanu.

Lieldienas ir baznīcas liturģiskās dzīves kulminācija, jo tieši Lieldienu jeb Kristus augšāmcelšanās notikums ir tas, kurā sakņojas kristīgās baznīcas ticība, tas ir notikums, kas dāvā mūžīgās dzīvības cerību.

Lieldienas latviešiem ir pavasara saulgrieži, kurus svin par godu pavasara un saules atnākšanai, tādēļ ar šiem svētkiem saistīti dažādi ticējumi un senču tradīcijas. 

Šajā rakstā apkopojām tradīcijas, ar kurām šos svētkus sagaidīt, un dāvanu idejas, ar kurām varat iepriecināt savu ģimeni!

Olu krāsošana

Ar Lieldienām mums visiem noteikti asociējas olu krāsošana. Tā ir viena no Lieldienu raksturīgākajām tradīcijām, kā arī senākajām. Visbiežāk sastopamais olu krāsošanas veids ir vārīt tās sīpolu mizās, tad olas iegūst zeltaini brūnganu krāsu. Pie olām var piestiprināt arī dažādus ziedus, lapiņas, rīsus un citus graudaugus, kā arī mežģīnes un citus audumus. Dažādas neparastas krāsas olām var iegūt, vārot tās, piemēram, mellenēs, vai citu nokrāsu ūdenī. Ir ļoti daudz veidu, kā Lieldienās izdaiļot Lieldienu olas. Bērniem parasti patīk piedalīties olu krāsošanā, tāpēc tās var arī apzīmēt vai aplīmēt ar uzlīmēm.

Olu meklēšana

Olu meklēšana ierasti ir viena no iemīļotākajām bērnu atrakcijām un tradīcijām. Olu slēpšana un meklēšana ir tik jautra un ģimeniska atrakcija, ka tajā nereti iesaistās visi ģimenes locekļi, ne tikai paši mazākie!  Īpaši motivēta ir meklēšana, ja starp vārītajām olām ieslēpusies arī kāda šokolādes ola. Pēc olu atrašanas var sākties našķošanās ar tām.

Olu kaujas

Lieldienu sacensību gars mostas tad, kad ir laiks noskaidrot, kuram ģimenes pārstāvim padevusies visstiprākā Lieldienu ola – laiks kaujām! Tas, kurš uzvar kaujā, patur sakauto olu sev, lai vēlāk redzētu un izvērtētu, kurš bijis visveiksmīgākais. Taču, ja tās sanākušas īpaši skaistas un ir žēl tās sasist, ar olām šajā dienā mēdz arī mainīties – tā būs skaista dāvaniņa šajos svētkos!

Olu ripināšana

Olu ripināšana ir izklaide, kurai jāsagatavojas laikus. Būtu jāsagatavo speciāla renīte, kuru novieto slīpi, bet derēs arī parasts koka dēlis. Spēlētāji pa vienam ripina lejā savu olu un katrs nākamais cenšas, lai viņa ola aizripotu tālāk. Uzvar tas, kura ola aizripojusi vistālāk.

Šūpošanās

Tāpat kā olu krāsošana, arī šūpoļu kāršana un šūpošanās ir viena no galvenajām tradīcijām Lieldienās. Šūpošanās ir obligāta svētku rituāla sastāvdaļa. Ticējumi vēsta, ka Lieldienās vajag daudz šūpoties, jo tad visu gadu nenāks miegs, kā arī kārtīga izšūpošanās nodrošina, ka vasarā dunduri, odi un čūskas nekodīs, būs brangas aitas un gari lini.

Ticējumi

Lieldienas tam ir īstais laiks, lai veltītu laiku sejas un ķermeņa kopšanai. Šis ir dabas atmodas laiks, kad tā atgūstas no ziemas miega, pilna možuma un enerģijas, spējot ar to dalīties arī ar mums.

Svētku rītā agri jāceļas, lai redzētu saules uzaušanu un jāskrien uz tuvāko tekoša ūdens vietu, kur tas tek pret sauli, un jānomazgā seju! 

Lieldienu rītā, pirms saullēkta jāiet upē mazgāties, lai visu gadu būtu vesels;

Lai būtu sārti vaigi, Lieldienu rītā, pirms saullēkta, jānoēd vismaz 12 dzērvenes;

/Avots : www.discoverlatvia.eu/

Galvenais šo svētku vēstījums- nekad nezaudēt ticību. Smelieties enerģiju, spēkus un domājiet gaišas domas.

Saulainas, ģimeniski siltas un krāsainas Lieldienas!