fbpx

“MC Alfa – mācību centrs", turpinot rubriku “Lailas padomi", iepazīstina ar iespējām, kā lietderīgāk un labāk izmantot programmas “MS Excel" datuma funkcijas. Rubrikā ar padomiem dalās mācību centra direktore Laila Uzule. 

MS Excel darbs datumu atvieglo dienu skaitu aprēķināšanu, datuma virkņu veidošanu un daudzās citās situācijās.

Svarīgi ir ievērot pareizu datuma ievadīšanu, jo tā būs atkarīgs tas, vai varēsiet veikt nepieciešamos aprēķinus. Atkarība no reģionālajiem uzstādījumiem un Excel versijas, datumu var ievadīt, izmantojot trīs veidu atdalītājus: slīpsvītru (/), punktu (.) vai domu zīmi (-). Noteikti nevienu no šiem simboliem nelieciet beigās. Piemēram, 2019/01/03, 2019.01.03, 2019-01-03. Pie tam, Excel, pēc datuma ievadīšanas, pats pārveidos uz savu formātu, piemēram, ievadot 2019/01/03 tas tiks pārveidots uz 2019.01.03.

Ja vēlaties savu formātu, tad uz datuma šūnas nospiežot taustiņu kombināciju Ctrl+1 jeb Format Cells (Formatēt šūnas), iespēja uzstādīt savu formātu.

Ar burtu y tiek apzīmēts gads (ang. Year), ar m – mēnesis (ang. Month), ar d – diena (ang. Day).

“Type" logā iespēja mainīt datuma noformējumu. Piemēram, pēc lietvedības noteikumiem, mums datums jāatspoguļo šādi: 03.01.2019. (diena, mēnesis, gads). Šajā Type logā ierakstam šādi: dd.mm.yyyy.

Tātad, lai gan sākotnēji ierakstīju: 2019.01.03 (un to var redzēt formulu joslā (zemāk attēlā “1."), tad šūnā ar noformējumu dd.mm.yyyy. tas tiks attēlots 03.01.2019 (zemāk attēlā “2.")

!!!! Lai atvieglotu pareizu datuma ievadīšanu, izmantojiet taustiņu kombināciju Ctrl + ;

Ņemiet vērā, ka es ļoti mīlu taustiņu kombinācijas, jo uzskatu, ka tas būtiski atvieglo darbu – gan ātrāk, gan arī neesmu atkarīga no programmas versijām, jo taustiņu kombinācijas strādā visās MS Excel versijās vienādi.

Paeksperimentējiet ar datuma formātiem, jo varat variēt ar burtiem y, m un d kā jums labpatīkas. Burtu skaits var būt no 1 līdz 4. Piemēram, uzstādot formātu dddd, iegūsiet nedēļas dienu:

Ko darīt tālāk, kad esam ievadījuši datumu?

1) Var veidot virkni:
          a) Visas dienas pēc kārtas, velkot aiz šūnas jutīgā punkta uz leju

          b) Katru otro dienu (vai jebkuru citu soli), vispirms ierakstot pirmos divus datumus, abas šūnas iezīmējot un aiz šūnas jutīgā punkta velkot uz leju

2) Var veikt aprēķinus:
          a) Noteikt dienu skaitu starp diviem datumiem: vienā šūna ieraksta vienu datumu, otrā – otru, trešajā veic aprēķinu (skat. zemāk attēlu). 

Speciāli atstāju “nepareizu" rezultātu, jo pēc noklusējuma rezultāts izskatīsies tieši tā. Nekādas panikas! Tas ir viegli risināms nomainot formātu, uzklikšķinot uz rīku joslā uz “komatiņa"

Iegūstam šādu rezultātu:

          b) Var noteikt datumu pēc noteiktu dienu skaita, piemēram, jums 3.janvārī pateica, ka pēc 17 dienām jāiesniedz atskaite

Šo tēmu noteikti vēl turpināšu. Datumiem MS Excel programmā ir vēl daudz interesentu iespēju.

Par rubriku “Lailas padomi":
Tie, kas mani pazīst, jau zina, ka es mīlu “Excel". Mani fascinē, kā daudzas lietas varam izdarīt daudz ātrāk un efektīvāk, izmantojot dažādu programmu dažādus rīkus. Tāpat es uzskatu, ka apgūstot tā saukto “aklo rakstīšanu“, iespējams gan ietaupīt laiku, gan saudzēt veselību. Sadaļu “Lailas padomi" uzsākam  ar mērķi arī jums ļaut uzzināt dažādas iespējas, kā strādāt labāk.

Laila Uzule, “MC Alfa – mācību centrs" vadītāja


#MCAlfa, #Kursi, #LailasPadomi, #Excel