fbpx

Ir divi veidi kā apgūt jaunus vārdus – apzināti tos meklējot vai arī iemācoties tos, kas nonākuši jūsu redzeslokā. Piedāvājam iepazīties ar metodēm, kas padarīs jūsu vārdu krājuma paplašināšanu efektīvāku.

  • Apskati katru jauno vārdu 

Katru reizi kā ieraugi kādu jaunu vārdu, kura nozīmi nezini, sameklē šī vārda definīciju.  Ja tajā brīdī esi aizņemts, tad pieraksti šo vārdu un apskati tā nozīmi vēlāk. Atceries, ka tev šis vārds var nepalikt atmiņā no pirmās reizes un vajadzēs meklēt tā definīciju vairākas reizes, bet neļauj tam sevi apstādināt.

Šī metode izklausās ļoti loģiska, bet to pielieto diezgan maz cilvēku. Cilvēki mēdz saprast vārda nozīmi pēc konteksta, dzirdot jaunus vārdus. Šī ir nepareiza metode, jo cilvēki pieņem, ka vārds ir lietots pareizi un var arī iegaumēt nepareizu tā nozīmi.

  • Pajautā draugiem

Ja kāds no taviem draugiem vai ģimenes locekļiem lieto vārdu, kura nozīmi tu nezini, nekautrējies pajautāt šī vārda nozīmi. Neskatoties uz to, ka pirmajā metodē iesakām vārdu pierakstīt un vēlāk sameklēt tā nozīmi, šajā gadījumā mēs  rekomendējam vienkārši pajautāt.

Viens no iemesliem, kāpēc šī metode tik labi strādā, ir tāds, ka tev šis jaunatklātais vārds saistās ar atmiņu, piemēram, jauka saruna ar draugu, kas veicina vārda atcerēšanos.

  • Lasi katru dienu

Šis padoms ir labi zināms un arī ļoti loģisks. Šo padomu daudzi izmanto un iesaka citiem, jo tas patiesi strādā. Lasi katru dienu –  pietiek pat ar 20 minūtēm. Nav obligāti jālasa grāmatas, tas var būt jebkas – žurnāls, kāds raksts internetā, interesants blogs, dzeja, kas vien tev pašam patīk. Atrodi sev tīkamāko žanru, autoru, vietni un ieplāno to lasīt katru dienu. Lasīšana ne tikai paplašinās vārdu krājumu, bet arī dos iespēju iegūt jaunas zināšanas

  • Esi pacietīgs

Atļauj savam vārdu krājumam attīstīties lēnām, nesteidzies ar jauno vārdu izmantošanu savā ikdienā. Tev iespējams būs jāsaskaras ar jaunajiem vārdiem vairākas reizes pirms varēsi tos sākt lietot. 

  • Podkāsti un audiogrāmatas

Var gadīties situācijas, kad  nav iespēju lasīt drukātas grāmatas un šādās situācijās audio klausīšanās var būt ļoti ērts paņēmiens.  Ja ir mērojams garš ceļš no darba uz skolu, iesakām paklausīties kādu podkāstu vai audiogrāmatu. Šī metode prasa mazāku piepūli un ir ļoti ērta.

  • Pieraksti

Ja tev ir problēma ar kādu konkrētu vārdu iegaumēšanu, pieraksti tos un mēģini ik pa laikam atkārtot un izlasīt. Izlasi šo vārdu katru dienu un centies to izmantot teikumā. 

  • Esi kodolīgs

Pareizi lietot vienkāršus vārdus ir labāk nekā nepareizi izmantot sarežģītākus. Ja vienkārša vārda vietā izmanto kādu sarežģītāku vārdu, tam vajadzētu būt nedaudz atšķirīgam no vienkāršā vārda, bet šai atšķirībai ir jābūt apzinātai. Mēs gribam visu informāciju izpaust pēc iespējas kodolīgāk. Advancētāka līmeņa vārdi palīdz mums būt kodolīgākiem, bet nevajag šādus vārdus lietot pārmērīgi daudz. Mērķis ir efektīvi komunicēt nevis izklausīties gudri.